V síti Fenixnet jsme v záři 2021 nasadili řešení Peacemaker od společnosti Whalebone, která bez jakékoliv dodatečné instalace u Vás chrání všechna zařízení připojená k internetu proti malware a zlepšuje kvalitu i rychlost přípojení.
Díky tomu, že využíváte síť Fenixnet chráněnou Whalebone, jsou výrazně snížena značná rizika způsobovaná malware. Jde například o hrozbu zašifrování vašeho pevného disku a ztrátu cenných dat jako jsou např. rodinné fotografie. Chráníme vás tím také před zneužitím údajů o kreditní kartě nebo přihlašovacích údajů k on-line bankovnictví, e-mailu či sociálním sítím. Inzenzita útoků v poslední době neustále sílí, s tím rostou i potenciální rizika a jejich následky.
Díky Whalebone chráníme i zařízení, u kterých byste vůbec neřekli, že ochranu potřebují. Například herní konzole, meteostanice, chytré hodinky, termohlavice, ledničky, domácí router, IP kamery... Vše, co je připojeno k internetu, může být malwarem infikováno. Ohrožena jsou i zařízení, ve kterých nemůže být umístěna žádná antivirová ochrana.
Whalebone také zlepšuje a zrychluje vaše internetové připojení v naší síti Fenixnet. Možné hrozby jsou v naší síti eliminovány ještě před tím, než se mohou rozvinout. Neohrozí tak vás, ani ostatní zákazníky a nezpůsobí zpomalení, omezení, či úplnou nedostupnost internetu. Whalebone také zrychluje překlad domén a tím načítání webových stránek.
Stejně jako žádná jiná ochrana není stoprocentní, Whalebone je však tím nejlepším doplňkem standardních antivirů. A nejlepší na tom všem je, že od nás ochranu Whalebone získáváte jen tím, že jste k naší síti připojeni.
Pár základních informací k nejčastějším druhům nežádoucího provozu:
Phishing
https://cs.wikipedia.org/wiki/Phishing
Spam
https://cs.wikipedia.org/wiki/Spam
Botnet / C&C (command-and-control)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Botnet
V případě Phishingu se jedná typicky o podvržené weby eshopů, bankovnictví, herní servery atd., kdy se mohou zobrazovat podvržené falešné stránky, které se tváří jako pravé.
V případě Spamu je ze zařízení v síti rozesílána nevyžádaná pošta cizím lidem v internetu zpravidla ve velkém množství. Může se jednat o běžný počítač, mobil nebo také router či jiné chytré zařízení, které bylo napadeno a takto zneužito.
U infekce typu C&C došlo k infikování zařízení, které nemusí aktuálně aktivně páchat žádnou další nekalou činnost, tyto zařízení jsou však vzdáleně ovládány zkutečným útočníkem a čekají na jeho povel, aby se projevovat teprve začala - typicky DoS útoky, infiltrování sítě apod.
Pokud systém Whalebone toto chování u Vás detekuje, tak jej automaticky zablokuje a my Vás o této skutečnosti informujeme!